
Det finns ju en himla massa olika godsaker som mognar nu i trädgården förstås… Men här kommer fyra smakfavoriter av frukt och bär som mognar ungefär samtidigt här hos mig i juli. Odlade på friland utan växthus i zon 4. 🙂
Du som följt bloggen ett tag vet att jag helst inte vill ha all skörd på en gång, jag föredrar att få lite i taget. Så att man hinner med att skörda och så att det fortsätter vara roligt! Att skörda egna frukter och bär ska vara både gott och lustfyllt tycker jag. Och enkelt! Därför odlar jag utan växthus och väljer sorter som funkar i just min växtzon.
Smak är subjektivt och det som passar mig kanske inte passar dig men de här sorterna tycker jag förtjänar lite mer uppmärksamhet faktiskt. 😉

Åkerbärshallon Heisa
Jodå, du läste rätt. Rubus x bipinatus, en finländsk korsning mellan hallon och åkerbär som kom redan 1981. Den sorten jag odlar heter Heisa men det finns fler (bl a Heija och Merva). Bären är ganska små, men många. Och mycket goda och aromatiska när de nästan är övermogna. Smakar som namnet skvallrar om; som en blandning mellan hallon och åkerbär. Plantan ser ut som en jättelåg hallonbuske, den når mig inte ens upp till knäna. Bären ser ut som små hallon men med en mer aromatisk smak.


Persika Riga
Jodå, det går bra att odla persika på friland (utan växthus) här i zon 4, om man väljer en tillräckligt härdig sort. Som Riga. 🙂 Blommar i vackert rosa på våren och ger senare väldigt många goda persikor, men de är mindre i storlek än vad man köper i mataffären. Fruktköttet är vitgult med sötsyrlig smak.
Nackdelen med Riga är att det kommer så mycket skörd på en gång och frukterna har verkligen kort hållbarhet… Så det gäller att äta allt vad man orkar och sen koka marmelad eller göra paj. Eller frysa in! Så kan du koka marmeladen i vinter istället om du inte ids göra det nu. Ännu fler sorters persika hittar du i Sortguide: Persika

Blåbärstry Aurora
En av de absolut godaste sorterna att ätas färsk tycker jag, med jättefin balans mellan sötma och syra. Allt du kan göra med blåbär (paj, sylt, smoothie, cheesecake osv) kan du också göra med blåbärstry. Trädgårdens tidigaste bär men det gäller att kombinera 3-5 st olika namnsorter för pollineringens skull. Så välj inte enbart 5 st Aurora bara för att den är så god, kombinera med andra namnsorter som har överlappande blomning så får du både fler och större bär. Ännu fler sorter hittar du i Sortguide: Blåbärstry

Röda krusbär Hinnonmäki Röd
Jag är enormt förtjust i surt godis, och Hinnonmäki Röd har en sådär syrligt söt smak som jag verkligen älskar…! Om du vill ha sötare bär så vänta tills bären är riktigt mörka eller övermogna. Själv vill jag gärna skörda dem när de är liiite ljusare, för då är skalet fortfarande lite syrligt men resten av bäret är sött.
Nackdelen med Hinnonmäki Röd är att den har taggar så man får vara lite försiktig vid plockning. Fördelen är att den är vanlig i handeln och lätt att få tag på, dessutom produktiv och frisk. Ingen mjöldagg här inte! Men visst finns det många fler röda krusbärssorter än just denna… Ännu fler sorter hittar du i Sortguide: Röda krusbär

Kombinera klokt
Man kan ju ha olika ambitioner med sin odling… Min ambition är inte att bli självförsörjande på precis allt… Jag vill hellre kunna skörda lite i taget över en längre tidsperiod. Helst vill jag kunna äta/dricka något egenodlat från trädgården varje dag, även på vintern, och det går eftersom jag styckfryser bär sommartid som jag sen använder i vinterns smoothies. Eller kokar sylt eller saft på under vintern.
För att odlandet och skördandet ska vara roligt så gäller det att tänka till och kombinera klokt för att få en så lång säsong som möjligt, så att inte precis allt mognar samtidigt. För då hinner man inte. Och då orkar man inte. Då blir det helt enkelt inte kul. Och om du har något som du verkligen älskar och inte kan få nog av, försök då skapa en säsong i säsongen; t ex sommarhallon, krukhallon och hösthallon. Eller sommaräpplen, höstäpplen och vinteräpplen.
Men mer om det en annan gång. 🙂
