Ris och ros om dokumentären Frökriget

trollet
Bildkälla: https://www.svtplay.se/video/e4zX9Z6/kriget-om-froerna screenshot med mobiltelefon

-reklam för den ideella föreningen Sesam-

Inatt kl 02:00 den 21 januari släpptes dokumentären Kriget om fröerna på SVTplay, även kallad Frökriget i folkmun. Det är en svensk dokumentär om fröodling, mångfald och matsäkerhet av Tina-Marie Qwiberg och Andi Loor. 🙂

Jag har sett fram emot den här filmen länge, äntligen en film på svenska om fröer! Äntligen!!! 😀 😀 😀 Jag hoppas verkligen att många ser den, så gör det! Om du inte redan sett filmen så hittar du den här på SVTplay.

Filmens huvudtema och budskap är att det pågår ett tyst krig om odlad mångfald och matsäkerhet där den agrokemiska marknaden och globala förädlingsindustrin har rationaliserat bort näringsinnehållet till förmån för avkastning. Tina-Marie Qwiberg menar att det handlar om ett nedtystat krig, ett agrokemiskt slagfält där det nutida matsystemet utarmar våra naturresurser på bekostnad av den biologiska mångfalden. Och det hotar vår matsäkerhet.

Foto: Andi Loor. Pressbild mailad till mig av Tina-Marie Qwiberg

Frön tas för givet

Kriget om fröerna är på många sätt en gripande film där Tina-Maries tankfulla berättarröst samsas med smäktande stråkar och eftertänksamt pianospel när hon berättar om sin förundran över frö. Hon menar att frön tas för givet, att vi underskattat frönas värde och att genetisk mångfald är en viktig naturresurs som behöver uppvärderas eftersom frön handlar om så mycket mer än frön; frön är matsäkerhet, beredskap och biologisk mångfald som i värsta fall kan användas som ett vapen, ett maktmedel. Att frömakten är koncentrerad till fyra stora koncerner är inte bra för vår matresiliens. Och jag kan bara hålla med, amen och halleluja. 🙂

Det är på många sätt en bra och viktig film som jag hoppas kan bli en ögonöppnare för många svenska odlare. Och det är många kloka röster som ges utrymme i filmen: Jonathan Leo, Martin Green, Curt Niklasson, Ove Möller, Linus Hjertqvist, Jens Weibull, Karin Gerhardt, Maja Alskog Bredberg, Sebastian Boudet och Elin Unnes. Deras tankar kring ämnet ur (förvisso rätt lika perspektiv) är intressant att följa… Bra citat står som spön i backen och jag har försökt välja ut några som jag tycker sammanfattar filmen rätt bra.

Foto: Andi Loor. Pressbild mailad till mig av Tina-Marie Qwiberg

Ros – Tre fina höjdpunkter

  •  ”Genetisk fattigdom har etablerat sig i vårt jordbruk.” /Tina-Marie Qwiberg
  • ”Genetisk erosion är förlusten av genetisk variation över tid, och det sker när vi förlorar de här gamla lantsorterna och kultursorterna, när vi förlorar den vilda floran och när vi bara har de här superförädlade sorterna kvar.” /Jonathan Leo, Nordgen
  • ”När vi själva äger kunskapen och rätten till våra fröer så äger vi också vår egen framtid.” /Ove Möller, Nordfrö

Jag hade verkligen önskat att man inte bara hade beskrivit problemen med vårt nuvarande matsystem i filmen, utan att man också hade lyft lösningar. Vad alla vi odlare faktiskt kan GÖRA för att hjälpa till att göra situationen bättre. Det är inte bara upp till bönderna. Att 5,3 miljoner fritidsodlare också kan börja fröodla något, i bevarandesyfte. Att vi inte bara nöjer oss med att säga att vi ska bli bättre konsumenter… Vi behöver också bli producenter. Producenter av eget frö i någon mån.

Ove formulerar det så bra i citatet ovan; det handlar ju om kunskap. KUNSKAP om fröodling i praktiken. Om att göra. Att lära sig mer, att faktiskt odla eget frö (från frö till frö). 😀 😀 😀

Ove Möller och Linus Hjertqvist. Foto: Jossi Qwiberg. Pressbild mailad till mig av Tina-Marie Qwiberg

Ris – Tre funderingar

Jag är glad att filmen gjorts och jag hoppas att många ser den. Det är framförallt tre kritiska funderingar jag har om filmen:

1, Hur kan man göra en hel film om behovet av ökad svensk fröodling, om behovet av att värna äldre kultursorter med bra lokal anpassning till nordiskt klimat utan att nämna begreppet fröodling i bevarandesyfte en enda gång? Det är ju själva förutsättningen för att bevara dessa kultursorter. 🙂

2, Som ordförande och ålderman i Föreningen Sesam tycker jag att det är väldigt märkligt att man väljer att göra en film om frö och fröodling på svenska, riktad till en svensk publik, utan att nämna Sesam ö v e r h u v u d t a g e t. Varför inte nämna Sesam? Den ideella Föreningen Sesam har ju verkat i över 40 år i Sverige, med syfte att just bevara den ärftliga mångfald som finns hos trädgårdens och åkerns växter och att bevara äldre kulturväxter i odling. Föreningens medlemmar har räddat många sorter, som annars hade försvunnit för alltid. Hur kan Sesam inte vara relevant att ens nämna i detta sammanhang…? Man kan bara hoppas på att det kommer en uppföljare, typ ’Kriget om kunskapen’ eller liknande så småningom där även kunskapen i Föreningen Sesam ges utrymme. 😉

3, Varför använder ni mitt foto på tomater från Sortguide: Supersöta tomater i filmen utan lov? Utan att ens ange bildkälla i eftertexterna?

Jag har inte godkänt nån användning av det här fotot i filmen. Av alla triljarders foton jag tagit av kultursorter så känns det rätt märkligt att just denna användes.
Sen då?

Nu har du (förhoppningsvis) sett filmen. Bra! 😀 Men jag hoppas verkligen att du som sett filmen inte nöjer dig med det. Kunskap är bra men att även göra något behövs verkligen. Gamla sorter försvinner varje år, och många av de äldre människor som besitter kunskapen om hur de fröodlas i bevarandesyfte försvinner också varje år. Ska kunskapen dö med dem?

Det finns så mycket kunskap om fröodling som man inte bara kan läsa sig till i böcker. Att lära sig fröodla är som att lära sig simma, cykla, väva eller baka bröd. Det är ett hantverk! Och alla behöver hjälp i början för att komma igång. Många vill läsa på innan de börjar, men fastnar i pluggstadiet. Du kommer inte lära dig att simma genom att bara läsa om vatten, du behöver börja. Fröodling behöver bli folkligt igen. Så sätt igång! Vad väntar du på? 🙂

Vad ska du fröodla för något iår? En enda sort är mer än ingen sort. 😉

Det finns många fina äldre sorter att fröodla i bevarandesyfte. Här Finnmarksärt, Mor Kristins böna och Gråärt från Lit. De är ettåriga självbefruktare som passar bra för nybörjare som vill komma igång med egen fröodling.
Läs också: Fröodla ärter (från frö till frö)
Poddavsnitt 22: Om fröodling med Martin Green
Poddavsnitt 40: Om frö och fröodling med Ove Möller
Fler dokumentärer

Annons

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.