
Nu har Jordbruksverket äntligen släppt sin rapport inom projektet Fröberedd. Som jag har väntat! 🙂 🙂 🙂
Det är både skrämmande och hoppfull läsning som presenteras… Rapportens fullständiga namn är: Fröberedd – Bättre beredskap för svensk köksväxtodling genom säkrad tillgång till köksväxtutsäde. Den är 65 sidor lång och sammanställd av arbetsgruppen bestående av Hannah Ohm, Maria Hellström, Elin Keblanz, Simon Jeppsson och Annette Hägnefelt på Jordbruksverket och finns att ladda ner som PDF här.
Kort sagt handlar rapporten om frö. Eller snarare bristen på frö. Man menar att köksväxter är viktiga för folkhälsan men att vår grönsaksproduktion i Sverige är alltför beroende av importerat frö. I en krissituation när leveranserna slutar fungera ligger vi alltså pyrt till. Därför behöver vi säkra vår behov av svenskt frö och rapporten listar tre strategier för hur det ska kunna gå till:
- Överlagring av frö.
- Egen förökning av frö (inkl bevarandesorter och genbanksmaterial).
- Ökning av svensk fröproduktion.

Extra viktiga grönsaker
Författarna har också bedömt och listat de köksväxter som de menar är mest viktiga för vår livsmedelsberedskap, då har de tagit hänsyn till faktorer som näringshalt, lagringsduglighet, möjligheten att odla i större delen av landet och produktionsvolym. De lyfter särskilt morot och bondböna/åkerböna som extra viktiga (potatis är ej inkluderat eftersom den vanligen inte förökas via frö, ej heller perenna grönsaker). Dessa viktiga grönsaker är:
- Bladkål
- Blommande kål
- Bondböna/Åkerböna
- Bönor
- Huvudkål
- Kålrot
- Lök
- Morot
- Pumpa och Vintersquash
- Rotselleri
- Rödbeta
- Spenat och Mangold
- Ärter


Mina funderingar
Jag är glad att rapporten gjorts, tack arbetsgruppen för ert slit! 😀 Jag tror att den kan vara en nyttig ögonöppnare för många för vårt livsmedelssystem är så oerhört skört. Helt beroende av både olja och långa transporter! Det blir extra tydligt nu med tanke på konflikten kring Hormuz-sundet, vilket påverkar ALLT, hela det globala flödet… Inte minst utsäde, konstgödning, reservdelar till traktorer mm, transporter och precis allt som är gjort av plast.
Även om vi bortser från Hormuz-sundet så kvarstår det faktum att många av de stora fröproducerande länderna som Sverige i nuläget importerar sitt frö från inte kommer att lämpa sig för fröodling i framtiden pga klimatförändringarna. Vad ska vi äta då? Vem ska odla fram det fröet…? Kan du odla nån mat om du inte kan köpa frö?

Kunskapsbrist och kompetenspanik
En mening fastnade lite extra hos mig i rapporten:
”Kompetensförsörjningen lyfts som en särskilt kritisk faktor, där det råder brist på specialiserad kunskap för kommersiell uppförökning av flera typer av köksväxtutsäde.” (s 30)
Jo tack, så är det. Och det är ingenting nytt! Kompetensen kring fröodling (dvs att odla från frö till frö) har de senaste 70 åren behandlats med rätt stort ointresse tyvärr… Fröodling har avfärdats som något lite onödigt nördigt, som nåt gammeldags som mest nostalgiker sysslar med. Det ingår inte ens i alla trädgårdsmästarutbildningar längre. Och fritidsodlare nuförtiden är så fullmatade med feelgoodfluff från trädgårdsinfluencers och trädgårdsmedia att de inte ens förstår vad ordet fröodla betyder längre (många tror att det bara betyder att så). De flesta vet inte ens hur en morotsblomma eller morotsfröställning ser ut längre. Det är dags att ändra på det nu!

Kan du odla mat om du inte kan köpa frö i trädgårdsbutiken?
Våga tänk tanken. För så kan det bli. Rapporten är tydlig med att vi har mycket långt kvar vad gäller bättre fröberedskap nationellt. Glädjande nog lyfter de fördelen med OP-sorter före F1-hybrider (s 32-33), att även fritidsodlares bidrag är ett viktig komplement i kristid (s 45) och att det behövs utveckling av utbildningsmaterial och rådgivning kring fröodling. Det finns mycket i rapporten som är bra, läs den gärna! 🙂 (Men den inkluderar inte potatis. Heller inte fleråriga/perenna grönsaker.)
När jag sitter här med min kaffekopp och funderar över allt jag läst så känner jag ändå en viss sorg. Och ilska! Det är så mycket som läggs på civilsamhället. På ideella föreningar. Vi är många som tjatat om vikten av fröodling i bevarandesyfte i så många år… Det är så många med kompetens som inte finns med oss längre. Först när krisen knackar på dörren så vaknar beslutsfattarna men statens kvarnar maler ju så förtvivlat långsamt.
Så sätt igång. Vad väntar du på? Lär dig fröodla NÅGOT i bevarandesyfte. Lär dig fröodla och föröka BÅDE ettåriga, tvååriga OCH fleråriga grönsaker. Det har du nytta av både i nöd och i lust, i kris och fred. 🙂 🙂 🙂
Vad tycker Du om rapporten, vad tycker om Du om grönsakslistan?
Och strategierna framåt, har du egna förslag?
Är det något Du saknar i rapporten, eller något Du gärna hade velat läsa mer om?
Kommentera gärna inlägget och berätta. 🙂

Källor i urval:
https://press.newsmachine.com/pressrelease/view/utan-fron-inga-koksvaxter-66208
https://webbutiken.jordbruksverket.se/sv/artiklar/ra26_6.html
Onlinepresentation av Fröberedd av Jordbruksverkets utkast 18 november 2025 kl 10:00