Lucka 5: Bondbönan ’Göteryd’

trollet

Gästbloggare: Mariana Mattsson @tradgardsambassadoren

Bondbönan ’Göteryd’, Vicia faba

Bondbönan ’Göteryd’ är inte bara ett gammalt fint kulturarv och god utan också den snyggaste bondbönan som finns, det tycker i alla fall vi. Som nyspritad ur baljan är den röd, torkad som frö för nästa års odling blir den mörkröd, och som förvälld blir den läckert lila. Den gör sig alltså väldigt bra på tallriken. För vi skalar såklart inte bönorna utan använder hela!

Göteryd är en gammal lokalsort från sydvästra Småland, känd sedan början av 1900-talet. Vi har odlat den i närmare tjugo år nu, och den trivs bra här i vårt tämligen svala lappländska klimat, zon 7.

Reginald spritar bondbönor. Foto: Mariana Mattsson

Odling

Vi förodlar bondbönorna och sår fröna ett och ett i små krukor i början av maj. De står först inomhus i värmen och när de grott flyttas de ut i växthuset där det är svalare. På så sätt får vi färdiga små plantor att sätta ut. Dels är groningen säkrare än vid direktsådd ute och dels är plantor lättare att hantera tillsammans med sättpotatisen. Plantorna sätts nämligen i samma rad som potatisen, och mellan varannan eller var tredje sättpotatis. Bondbönsplantorna får då stöd av potatisblasten och måste inte stöttas på annat sätt. De tål också kupning (som ger ännu mer stabilitet) och bönorna gödslar i sin tur jorden. I raderna lägger vi ut gräsklipp 2 ggr/säsong.

’Göteryd’ får många baljor, och de innehåller i regel 3-5 bönor i varje. Bönorna är något mindre än andra vanligare sorter, som ’Express’, som vi också odlar. För att separera de båda sorterna odlar vi den ena i växthus och den andra ute i potatislandet, sen byter vi nästa år. På så sätt undviker vi korspollinering mellan sorterna.

Bondböna ’Göteryd’ baljor som ska spritas. Foto: Mariana Mattsson

Skörd

Vi försöker skörda så sent som möjligt, men det är sällan baljorna hinner bli helt torra på plantorna. Det gäller ju också att hinna före fåglarna… Kvaliteten på utsädet blir ändå bra, grobarheten från fjolåret var ungefär 95%. Baljorna spritas och bönorna breds ut på brickor på golvet i arbetsrummet för att torka. När de är torra stoppas de i en glasburk som förvaras i kyl.

Foto: Mariana Mattsson

Matlagning

Större delen av de bönor vi vill äta under året förvälls och fryses in, förpackade om 300 gram i påsar. Jag lagar främst två maträtter med dem. Mest ingår de i biffar tillsammans med lök, havregryn, ägg, riven ost, salt och kryddor som spiskummin, chili och kryddpeppar. Ibland gör jag också ”Dicke Bohnen” på tyskt vis, då fräser jag hackad lök och tärnat rökt fläsk i smör, tillsätter sedan en skvätt vatten och ett hörn av en buljongtärning samt ”Bohnenkraut”, alltså kyndel, och bönorna, och låter det småputtra en stund. Det serveras sedan tillsammans med potatismos, som tar upp såsen perfekt. Tar jag en rödköttig potatis som ’Highland Burgundy Red’ eller en blå som ’Violetta’, blir det verkligen en klatschig måltid på tallriken!

Foto: Mariana Mattsson

Om Mariana Mattsson:

Trädgårdsduon Rosa lapponica består av Mariana Mattsson, lappländsk trädgårdsambassadör, författare och kunglig medaljör, och Reginald Scholz, ingenjör. De bedriver kulturträdgårdsprojekt som Blomster-Lottas trädgård i Ammarnäs och doktor Strömboms trädgård i Dorotea, och odlar för självhushåll på gården i Norrbyberg, 6 mil nordväst om Lycksele i södra Lappland.

Följ oss:

På instagram: @tradgardsambassadoren och @magasinet_husman

På Facebook: Trädgårdsduon rosa lapponica

Mariana Mattssons blogg Trädgårdsambassadören

Läs också Lucka 4: Kålrot ’Aspås’
Sortguide: Bondböna
Gör en BÄRSÅ som trädgårdsduon Rosa lapponica

Annons

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.