Sub-Arctic Cherry och andra tomater i Sub-Arctic serien

trollet
Sub-Arctic Cherry ger rejäla klasar även vid lägre temperaturer.
Tomaten Sub-Arctic Plenty är det många som gillar och odlar regelbundet, just för att den är pålitlig och ger bra skörd även en kall och tråkig svensk sommar. Men den är inte ensam i sitt slag, den ingår tillochmed i en serie. 😀

Jag testade Sub-Arctic Cherry sommaren 2025 och föll pladask, vilken toppensort! Jag är väldigt förtjust i tidiga, tåliga tomater eftersom de så snällt ger skörd långt före gourmetsorterna här hos mig i zon 4. Jag odlar utan växthus i blåsigt läge så lite mer tåliga och gärna kompakta sorter är återkommande favoriter. Inte för att de är godast (för det är de inte) utan för att de är pålitliga. De sätter troget frukt även i lägre temperaturer och är därför en bra försäkring eftersom jag vet att det blir skörd, och inte behöver jag dalta med plantorna heller. Toppen ju!

Det tråkiga med tidiga tåliga tomatsorter är att de oftast är just röda, runda och mellanstora. Kanske inte så spännande, men att få bra skörd så pass tidigt på säsongen tycker jag trumfar det. Det är ju det viktigaste. Sena, tjusiga gourmetsorter kan man odla också förstås, man måste inte välja. Men många stirrar sig blinda på de där flashiga flerfärgade, högväxande, sena gourmetsorterna… Och det är synd. det är bättre att sprida sina risker och odla många olika slags tomater och då är tidiga tåliga tomater som de i Sub-Arctic serien toppenbra. Även om inte alla finns att få tag på längre så är det kul att känna till dem och deras historia.

Sub-Arctic Cherry ger rödrosa, runda tomater på ca 15 g som mognar tidigt på säsongen.
Sub-Arctic Cherry var en av de absolut tidigaste att ge bra skörd sommaren 2025 här i zon 4 som utomhusodlad. Pinnen är till för att hålla uppe och fästa fiberduk i med klädnypa vid behov.

Ursprung och defintion

Historien kring Sub-Arctic-sorterna varierar hos olika källor… Enligt vissa källor är tomatserien framtagen i USA, enligt andra källor är den framtagen av Dr. Robert E. Harris vid Beaverlodge Research Station i Alberta, Kanada på 1940-talet (andra källor anger att de användes av USAs militär på Grönland på 1970-talet, oklart vad som gäller, kanske togs den först fram i Kanada och skänktes senare till USA…? Vem vet?). Min slutsats är att Sub-Arctic serien tagits fram av Robert ”Bob” E Harris på Beaverlodge Research Station i Kanada FÖRE 1970, eftersom det tar många år att ta fram nya sorter och flera av Sub-Arcticsorterna släpptes ju 1972 och 1975. De provodlades, testades och selekterades dessutom på olika platser i Kanada, bla i Lethbridge, Kanada. Det finns också vetenskapliga artiklar att läsa online av R. E. Harris och W.B Charles publicerade i Kanada (några motsvarande artiklar om amerikanska forskare eller Grönland har jag inte hittat).

Själva definitionen av Sub-Arcticsorterna är enligt Dr. Harris följande:

”The term ”Sub-Arctic Type” is used to designato tomato cultivars with strong branch development from the axils of the cotyledons, flower clusters’ between the fourth and sixth leaves, and an ability to set fruit at low temperatures. Presence of these characteristics results in early uniform ripening.” (Canadian Journal of Plant Science, jan 1972 vol 52:119)

Sub-Arctic Plenty ger mängder av tomater av varierande storlek, från plommonstora till mellanstora. Sätter frukt även i kallare väder, mycket produktiv. Även om plantan ser tristare ut när vädret är tråkigt så blir tomaterna bra.

Sub-Arctic serien

  • Early Sub-Arctic /NRG 63156 – Är resultatet av en selektion av sorterna (Fireball x BEF 56-1) och BEF 56-1 och testades mycket i nordvästra Kanada, då kallad NRG 63156. Beskrivs som en kompakt busksort som kan bli ganska bred. Ger ca 12-16 klarröda plommonformade tomater i varje klase. Smaken beskrivs som bra och tomaterna blir ca 6 cm långa och 3,5 cm breda. Tomaterna mognar 40-50 dagar efter blomning, vilket är 2 dagar före Sub-Arctic Delight. Tål transport bra. Släpptes samtidigt som Sub-Arctic Plenty och Sub-Arctic Midi från Beaverlodge runt 1972.
  • Sub-Arctic Cherry – Lägre busksort, kan bli upp till 1,5 m hög om den odlas i stor kruka med stor jordvolym eller på friland men hos mig i mindre kruka blev den ca 50-60 cm hög. Ger ljust röda, runda tomater på ca 15 g i mängder… Tomaterna sitter i täta klasar och mognar tidigt på säsongen, lite i taget. Imponerande produktiv, oavsett väderlek. Ger syrligare tomater när nätterna är kalla och sötare tomater vid jämnare temperatur. Mycket odlingsvärd!
  • Sub-Arctic Delight – Verkar bara ha funnits på Beaver Lodge Research Station, verkar inte gå att få tag på längre.
  • Sub-Arctic Late – Rimligen en sort med senare mognad. Jag har inte kunnat hitta särskilt mycket information om den, verkar inte gå att få tag på längre.
  • Sub-Arctic Maxi /NRG 7262 /CH00000679 – Blir ca 1-1,5 m hög och ger klarröda, runda ”standardtomater” på ca 70 g tidigt på säsongen som inte spricker så lätt (gav överlägset bäst, sprickfria tomater vid provodling jämf med många andra sorter). En tomat är ca 3-7 cm lång och 4-8 cm i diameter. Plantan ger skörd ca 55-65 dagar efter blomning. Är resultatet av en korsning av NRG 6809 x (Sub-Arctic Plenty x NRG 6809). Ger ca 8-16 st tomater i varje klase. Började säljas i Sverige 2002 ungefär, finns listad i SKUD som busktomat. Enligt Tatianas Tomatobase är har den tyvärr viss mottaglighet för bladmögel. Är släkt med Sub-Arctic Plenty, som ingår i dess stamtavla. Mycket odlingsvärd.
Sub-Arctic Maxis stamtavla. Bilden är en liten del av en större screenshot. Bildkälla: https://cdnsciencepub.com/doi/pdf/10.4141/cjps75-133
  • Sub-Arctic Midi /NRG 6802 – Är resultatet av en korsning av BEF 56-1 x Fireball) x BEF 56-1 och har testodlats på 30 olika platser i Kanada, då kallad NRG 6802. Beskrivs som en kompakt busksort som kan bli ganska bred. Ger ca 14-18 st klarröda, runda tomater i varje klase. Smaken beskrivs som bra och tomaterna tål transport bra. En tomat är ca 4,4 cm i diameter. Tomaterna mognar tre dagar senare än Early Sub-Arctic. Släpptes samtidigt som Sub-Arctic Plenty och Early Sub-Arctic från Beaverlodge runt 1972. Verkar vara en ganska populär sort inom förädlingen förr, Sub-Arctic Midi är en av föräldrarna till välkända tomaten Ida Gold. Sub-Arctic Midi är också en av föräldrarna till tåliga tomaten Gem State.
  • Sub-Arctic Mini – Jag har tyvärr inte hittat mer information än själva namnet… Vet du mer? Kommentera gärna inlägget och berätta.
  • Sub-Arctic Plenty /NRG 6807- Beskrivs som en kompakt busksort som blir ca 50-150 cm hög och funkar både i växthus och utanför växthus. Kan tjyvas och odlas som högväxande om du tjyvar bort skotten i bladvecken, kan även odlas som busksort. Verkar kunna bli högre som växthusodlad men är beskriven i SKUD som en busktomat. Ger röda, runda tomater på ca 30-40 g tidigt på säsongen även vid lägre temperaturer i svalare klimat, en klase ger ca 16-20 st tomater. Imponerande produktiv, beskrivs som den mest produktiva i serien i Canadian Journal of Plant Science. Har förvånansvärt bra tomatsmak för att vara en tidig sort, en ganska kraftig men skarp och hyfsat syrlig tomatsmak. Produktiv och pålitlig, tomaterna brukar bli fina; brukar inte få varken pistillröta eller cat-facefrukter. Mognar fem dagar senare än Early Sub-Arctic.  Är resultatet av en korsning av (Fireball x BEF 56-7) och Fireball, har testodlats på 30 platser i Kanada då kallad NRG 6807. Har en utvecklingstid på ca 58 dagar enligt svensk fröfirma, är den sorten som fortfarande är lättast att få tag på i serien. Släpptes samtidigt som Early Sub-Arctic och Sub-Arctic Midi från Beaverlodge. Började säljas ca 1972 i Kanada, det dröjde till ca 1990 innan den började säljas i Sverige. Fortfarande en mycket odlingsvärd sort!

Känner du till ännu fler, har jag missat nån?
Kommentera gärna inlägget och berätta! 😀 😀 😀

Röda Sub-Arctic Plenty till vänster (med enstaka röda, runda Maja i botten, som har mognat mer ojämnt med grönare fläckar. Sub-Arctictomaterna mognar jämnt och fint) och gula Yantarnyi till höger.

Lika, men ändå olika

Sub-Arctic Plenty verkar vara den mest spridda i serien, den finns fortfarande att få tag på hos många olika återförsäljare i många olika länder. Intressant nog så beskriver de både plantan och tomatfrukten lite olika; enligt vissa källor blir plantan ca 1,5 m hög och enligt andra under en meter. Enligt vissa blir tomatfrukterna lite mindre, enligt andra blir tomatfrukterna lite större. Sannolikt har man selekterat lite olika under fröodlingens gång hos olika odlare, vilket har resulterat i olika resultat med tiden. Vissa har nog framförallt sparat frö från mer högväxande plantor, medan andra har sparat frö från lägre plantor… De svenska källorna verkar främst ha odlat Sub-Arctic Plenty i växthus, vilket också resulterat i lite högre plantor… Oavsett vilket så är det en mycket odlingsvärd sort. Än idag! Särskilt för oss tomatentusiaster här i Sverige. 🙂

Vissa namn Sub-Arcticserien verkar ha simmat ur bild permanent, men andra finns fortfarande att få tag på om man vet var man ska leta. Både Sub-Arctic Cherry, Sub-Arctic Maxi och Sub-Arctic Midi cirkulerar fortfarande hos tomatentusiaster. Periodvis försvinner nån, men sen brukar de dyka upp igen så småningom (jag säljer inget frö). Se gärna källorna till det här inlägget för inspiration. 😉

Omogen Sub-Arctic Cherry.
Det är en produktiv busksort, kan behöva lite extra gödsel för att orka med sin enorma skörd…
Sub-Arctic Cherry ger väldigt många tomater, men de är inte så stora. Ganska syrlig smak, särskilt tidigt på säsongen.
Storleken på tomaterna varierar litegrann, även i en och samma klase.
Det blir rejäla klasar….
Långsidan av en havremjölksförpackning är bra budgetodlarskylt, men du behöver en riktigt bra vattenfast UV-beständig tuschpenna också förstås. Jag brukar köra två skyltar på samma planta för säkerhets skull, både hängsel och livrem liksom.
Sub-Arctic Cherry har redan gett flera kilo medan de andra sorterna knappt hunnit komma igång.
Inga gourmettomater, men bra mycket godare än köpta från matbutiken iallafall. 😀 😀 😀

Källor i urval:

https://cdnsciencepub.com/doi/pdf/10.4141/cjps72-018

https://cdnsciencepub.com/doi/pdf/10.4141/cjps75-133 – om Sub-Arctic Maxi

https://cdnsciencepub.com/doi/10.4141/cjps72-080 Canadian Journal of Plant Science volume 52, issue 4 1972

Ecoseedbank om Sub-Arctic Plenty

https://merakiseeds.com/sub-arctic-plenty-tomato

https://www.runabergsfroer.se/?p=402

https://www.tomatofifou.com/en/produit/sub-artic-plenty/

https://www.bee-seeds.eu/vegetables/tomatoes/grape-tomatoes/1664/sub-arctic-plenty-tomato-seeds

https://willowhousechronicles.wordpress.com/tag/r-e-harris/

Tomatklubbens medlemsblad 2026

Läs också Sorttips: Roliga tomater
Tidiga, produktiva tomater (som tål väderväxlingar hyfsat bra)
Gör en tomatvägg

Annons

2 Comments

  1. Vilket bra inlägg och tack för tipset!
    Har nu beställt Sub Arctic Plenty, ska bli spännande att prova en sort som är anpassad till klimatet vi har här!
    Mvh Majsan

    1. Vad kul, hoppas du får en riktigt fin skörd. Det brukar man få, det brukar bli tomater i mängder… 😀 😀 😀

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.