
Gästbloggare: Tove Sporrong, Fredriksdal museer & trädgårdar
Köksträdgårdens pärla: Kronärtskockan ’Herrgård’
Här på Fredriksdal museer och trädgårdar odlas Kronärtskockan ’Herrgårds’, den ingår som en del av det klonarkiv som vi har förmånen att förvaltar här. De äldsta plantorna vi har här från 1995. En flera år gammal planta av sorten ’Herrgårds’ blir mycket produktiv.
Frön till ’Herrgårds’ finns inte att köpa utan förökas genom delning av rotsystemet. Med sitt höga, starkt förgrenade växtsätt och rikligt blommande med flikiga holkfjäll. Bladfärgen är vackert blågrön och bladen kan bli bortåt en meter långa. Om man inte skördar skockorna så får man en stora ståtlig tallrikstor blomma.

Ätbar redan i juli
’Herrgårds’ skiljer markant från moderna sorter, ger en tidigare skörd och är ätbar redan i juli. Efter blomning vissnar blomstjälkarna ner och plantorna får cirka 30–50 cm höga nya blad i september som är avsedda att vara hela vintern.
Kronärtskockan ´Herrgårds´, var en av de fleråriga grönsakerna som snabbt blev efterfrågad på marknaden när den lanserades som Grönt kulturarv® 2014, men den visade sig svår att föröka, vilket ledde till att produktionen av sorten mer eller mindre stannade av.
Nya försök görs. Man stöter på ´Herrgårds´ både i privata trädgårdsodlingar och i många besöksträdgårdar. I några besöksträdgårdar berättar trädgårdsmästarna att just denna sort valts framför andra för att den nu är en känd sort som fram till början av 1900-talet har odlats storskaligt i södra Sverige. Med rätt behandling kan den överleva från år till år till skillnad mot andra sorter av kronärtskocka. Det är dock bara i de allra sydligaste delarna som ´Herrgårds´ övervintrar med säkerhet.
Övervintra med löv
Vi övervintrar vår ’Herrgårds’ här på Fredriksdal (zon 1) genom att bygga som en bur runt bädden där de står. Vi fyller med löv som vi samlar från Engelska Parken, där det faller mestadels bok och ek. Cirka 20-30 cm med löv brukar det bli. Tyvärr så klarar de inte mer än cirka 10 minusgrader innan de fryser och då kan en farlig kanal skapas uppifrån till roten som måste täppas till. Roten får absolut inte frysa.
Till våren (när tjälen gått ur marken) puttar jag undan löven närmast rothalsen, så att den inte ruttnar. Då plantorna i detta stadie är känsliga mot röta.

’Herrgårds’ historia
I Sverige har man odlat kronärtskockor sedan början av 1600-talet där växten nämns i Arvid Månssons ”En myckit nyttigh örta-book” (1628) och i Elof Rudbäcks katalog över växter som odlades i Uppsala Botaniska trädgård 1658.
Enligt Hans Åvall (Lantbrukshögskolan 1976) var huvudsakligen odlingen fram till slutet av 1800-talet koncentrerad till hemträdgårdarna och de största odlingarna var förutom i Skåne runt Stockholm. Odlingarna hade som störst utbredning under 1900-talets första decennier. Under andra världskriget minskade odlingen och 1976 fanns bara ett fåtal odlingar kvar i Skåne och främst då i nordvästra hörnet.
Sorten ’Herrgårds’, som kan vara samma sort som ’Grön Skånsk’, var ganska vanlig i yrkesodling på slott och herresäten i Skåne under 1800-talets senare del fram till världskrigen då de flesta odlingar lades för plogen.
Mitt bästa tips för tillagning är: att koka dom i vatten med citronskivor i och sedan njuta den med smör och salt… alltid en vinnnare!

Om Tove Sporrong på Frediksdal:
Jag heter Tove Sporrong och är anställd som köksträdgårdsmästare på Fredriksdals museer och trädgårdar i Helsingborg, sedan 4 år tillbaka. Tidigare anställd på Botaniska trädgården i Lund och Tycho Brahe museet på Ven. Att arbeta i historiska trädgårdar är ett stort intresse helt enkelt. En unik köksträdgård med stor mångfald av kulturhistoriska grönsaker. Här växer bladgrönsaker, baljväxter och rotfrukter vars form, färg, doft och smaker fascinerar. Allt som skördas är KRAV-certifierat.
Fredriksdals köksträdgård har återskapats efter den stil som rådde på 1850-talet. Den enkla och funktionella utformningen har sina rötter i renässansträdgårdarna från Vasaslotten. En stil som har levt kvar i många herrgårdars nyttoträdgårdar just för att den har varit så väl fungerande.
Köksträdgården är en del av vårt kulturarv. I äldre tid var trädgårdens huvuduppgift att försörja gårdens hushåll med grönsaker, frukt och bär. Gården skulle vara självförsörjande. De första fruktträden i köksträdgården planterades redan 1845. Att besöka Fredriksdals köksträdgård är som att göra en kulinarisk resa bakåt i tiden till 1800-talets mitt. Här hittar du grönsaker, bär och frukter och alla de färger, former och smaker som fanns förr.
Ekologisk odling på Fredriksdal
Allt i köksträdgården odlas på ekologiskt vis, utan gifter. Växtföljden, att inte odla samma grödor åren efter på samma ställe, är mycket viktig. På detta sätt undviks jordtrötthet och olika sorters växtsjukdomar. Varje år tillförs jordarna kompost och gödseln som kommer från lantrasdjuren på området. Efter odlingssäsongen grävs odlingsbäddarna om för hand inför vintern.
Välkommen till Fredriksdal muséer och trädgårdar
På Facebook: Fredriksdal Museer och Trädgårdar